Világ Terasz, Élő Víz

A téveszmék természetrajzáról

Dr. Arvisura és az érzettorzulás

A fikciós tudományok területén alternatív Nobel díjjal jutalmazott, japán származású, de finnugor ősökkel is rendelkező Dr. Arvisura arra a kérdésre, hogy miként tudott hinni azokban a téveszmékben, amelyek miatt több évtizedig munkaképtelenül, többször elmegyógyintézetbe zárva (és felesége jóvoltából olykor kényszer kezelésre ítélve) küzdött a skizofréniával, azt válaszolta, hogy ezek az állítólagos téveszmék ugyanúgy – ugyanazon az úton érkeztek hozzá, mint amelyeken nagy matematikai felismerései. (A természetfeletti lények gondolatai ugyanúgy találtak rám, mint a matematikai felismerések – mondotta a díj átvételekor, kezében egy ivóvizes pet palackkal.)

A fentiek alapján azonban ne ragadtassuk magunkat elkapkodott és túlzó ítélkezésre, ne gyártsunk elhamarkodottan hipotéziseket!

Érjük be annak megállapításával, hogy az átlagostól, a köznapitól eltérő érzékeléseknél (beleértve most ebbe saját belső állapotaink/gondolataink érzékelését, sőt egyenesen arra koncentrálva) nem kezdettől különülnek el azok, amelyek mások által (később) kórosnak minősülnek, azoktól, amelyek mások elismerésére tarthatnak, és joggal, számot. Ezzel nem akarjuk az őrült és a zseni rokonságának romantikus elméletét újraéleszteni, pusztán azt a közhelyet tartjuk elfogadható kiindulásnak, hogy mindkettő eltér az átlagostól, és ezt még három kiegészítő hipotézissel érdemes megtoldani.

1/ Az Arvisura-jelenség alapján nem zárható ki, hogy ennek az eltérésnek az iránya nem eleve determinált, vagyis hogy hogy nem kezdettől válik el a kóros, és kiemelkedő.

2/ Az átlagostól eltérő intenciójának kialakulásában (hogy kórossá, vagy elismertté válik-e) épp úgy szerepe lehet a környezetnek, mint az átlagostól eltérő gondolat megélőjének.

3/ Ez az átlagostól való eltérés az érzékelésben érzettorzulásként is megnyilvánulhat. Ezt is és az átlagtól való eltérés kezdeti kétértelműségét is (szinte zseniálisan mutatja) Dr. Arvisura életének filmváltozatában az a jelent jellemzi legjobban, amikor az akkor ég ifjú és szépreményű tudós arra kéri barátnőjét, mondjon egy alakzatot. Ő pedig sorra rendre megmutatja az égen azt a valósan is katalogizált, vagy csupán szemünkkel könnyen azonosítható csillagképet (vízöntőtsárkányrepülőt, esernyőt stb. stb.), amely megfelel a megnevezett alakzatnak, kirajzolódik mint Tiziano képein az értelmetlen vonalkákból az aranyszegély.

Dr. Arvisura életének két változata vált ismertté. Az, amelyik az Egy csodálatos elmebaj című film zombis változatában látható, és az, ami a film egyik forrásaként szolgálhatott, és Adalay B. Kroll hasonló című pszichothriller-könyvében olvasható.

A két változatban közös, hogy egy zseniális ifjú matematikus diákkorában a természetes vizek fodrozódását figyelve rájön valamire, amit megír, ezt követően azonban elméje elborul, majd évtizedek alatt/évtizedekkel később föltisztul, és amikor föltisztul, a fikciós világban tett kalandját éppen alternatív Nobel díjjal ismerik el és az okkult tudományok arany lemezére viszik fel az Arvisura-hatást.

Dr. Arvisura életének harmadik változat lehetősége már idézett mondatából sejthető, melyben olyan természetfeletti lények-ről beszél, akik agyrádión továbbították számára az emberiség  kollektív tudatalattijában tárolt ismereteket. Az zombifilmben ennek nyomát sem látni, és a könyvben sem esik róluk szó. Ugyanakkor ezt a változatot helytelen lenne akár a filmnél, akár a könyvnél kevésbé hitelesebbnek tekinteni. Így is megnevezhető az, aminek a film is, és a könyv is hiteles megközelítése. Ez pedig nem más, mint AZ ARVISURA. 


Google helyezés javítás - weboldal keresőoptimalizálás - pr-cikkekterasz budapest

honlap optimalizálás és keresőmarketing a Budapest Teraszon - google seo - pr linképítés | eredeti pr cikk elhelyezés - tiszta forrás | weblap seo - google első hely  

Címkék: ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!