Világ Terasz, Élő Víz

Labord kaméleon: a legrövidebb életű szárazföldi gerinces

A BBC adta tudtul a hírt, miszerint egy magyar polihisztor örökbe fogadta a madagaszkári kaméleonokat, és kedvükért nevét is megváltoztatta. De miért is különlegesek ezek a hüllők?

A világ legrövidebb életű szárazföldi gerincesei

A hüllők a tojásból való kikelés után gyors növekedésnek indulnak, amíg el nem érik az ivarérettséget. Ekkor a nőstények élénk színekkel vonják magukra a hímek figyelmét, majd lerakják tojásaikat és elpusztulnak. Legfeljebb 5 hónapig élnek.

labord kaméleon - kállay

A világ legrövidebb életű szárazföldi gerincese

Évente teljes nemzedékcsere

A Labord kaméleonok (Furcifer labordi) a legrövidebb életű szárazföldi gerincesek a világon, és csak a délnyugat madagaszkári erdőkben fordulnak elő. A száraz évszak alatt az egész kaméleon populációt csak tojások alkotják. Körülbelül nyolc hónap múlva, azonos időben kelnek ki az esős évszak beköszöntekor. A kaméleonok az esős évszakban elszaporodó rovarokkal táplálkozva gyorsan elérik a felnőttkort. Párzás után a nőstények lerakják tojásaikat, és a száraz évszak visszatérésekor minden kaméleon elpusztul. Dr. Kris Karsten szerint, akinek a különleges kaméleonokról készült tanulmánya az amerikai PNAS tudományos folyóiratban jelent meg, az ilyen figyelemreméltó – a tojásban töltött és a tojásból való kikelés utáni idővel együtt egy évet kitevő – életciklus nagyon ritka a hüllők között.

örökbe fogadták a labord kaméleont

A rövid életű Labord kaméleon. Az ungvári Dr. Kállay Laborc keletkutató tiszteletükre Labodra változtatta nevét.

A Labord kaméleon elképesztő átalakulásai

A professzor elmondta, hogy kiváló álcájuk és rejtett életmódjuk miatt nehéz a kaméleonokat megfigyelni a vadonban. A BBC a kaméleonok teljes életciklusát filmre akarta venni Madagaszkár című sorozata számára. A néhány erdőfoltra korlátozódó maroknyi népességet, a stáb éberen figyelő, a gyíkokat felderítő vezetőkre támaszkodva igyekezett lefilmezni.

Emma Napper kutató szerint, életének 12 hete alatt az állat olyan gyorsan változik, hogy mindig a megfelelő időben kell lefilmezni ahhoz, hogy életének minden pillanatát – a születéstől a párzásig – meg lehessen örökíteni. A stáb lefilmezett egy pókokat és egyéb rovarokat lakmározó, éhes, fiatal kaméleonokból álló csoportot. Napper szerint a kaméleon-bébik nagyon „helyesek” voltak, de olyan étvágyuk volt, hogy mindent felfaltak, ami csak mozgott, amire szükségük is van, hiszen attól kezdve, hogy kibújtak a tojásból, növekedési versenyben vannak. Naponta 2,5 mm-t nőnek, így hamar elérik felnőttkori méretüket.

A nőstények elképesztő átalakuláson mennek keresztül, ahogy kialakulnak élénk párzási színeik, amelyekkel odavonzzák a hímeket. A hímek sziszegve dulakodnak egymással a nőstényekért, a nőstények pedig a sikeres párzás után lerakják tojásaikat, a száraz időszak beköszöntével a felnőtt állatok elpusztulnak, és a ciklus kezdődik előröl.

A tudósítás megjelenése után nem sokkal egy Kárpátalján élő magyar polihisztor, Dr. Kállay Laborc keletkutató levelet írt Andry Rajoelina madagaszkári elnöknek, amelyben arról nyilatkozott, hogy örökbe fogadja a különleges hüllőket, s ennek értelmében a szigetország kormánya és a világ tudományossága „egyaránt számíthat maximális erkölcsi támogatásomra, már csak Benyovszky Máté Móric Mihály Ferenc Szerafin Ágost gróf emlékére való tekintettel is”. Másfelől az ungvári Anyakönyvi Hivatalhoz állampolgári kérvénnyel fordult, amelyben a Laborc név Labordra változtatását kéri.


Google helyezés javítás - weboldal keresőoptimalizálás - pr-cikkekterasz budapest

honlap optimalizálás és keresőmarketing a Budapest Teraszon - google seo - pr linképítés | eredeti pr cikk elhelyezés - tiszta forrás | weblap seo - google első hely  

Címkék: ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!