Világ Terasz, Élő Víz

Traumáktól mentes Európa

Traumáktól mentes EurópaVilágszenzáció lenne, ha most megjósolhatnám, mi történik holnap, vagy legalább az új esztendő első hetében. Tudjuk, egyszerű, kiszámítható, jelentéktelen eseményt megjövendölni nem kunszt, nemhogy Nostradamus, de a tenyérjós asszonyság sem engedné meg magának azt az ostoba fényűzést, hogy kliensének azt ígérje: holnap is jórészt ködös idő lesz, s az ebédje átlagos, nem rossz, de nem is felejthetetlen. Ez akkor is butaság lenne, ha a holnapi ebéd ennél valamivel jobb vagy rosszabb lenne.

Ám ha arról szólna a jövőbelátó szöveg, hogy az új hónap első hetében Trump elnök megbetegedne, a betegség fő célpontja nyakon felüli lenne, de erős esélye van arra, hogy súlyosra mégse forduljon az állapota, valószínűleg megmarad, de föltehetőleg megválik elnöki tisztségétől – és ha ilyesmi valóban megtörténne, engem rögtön a távolbalátók, varázslók és titokzatos hatalmúak vezérének választanának, és én el is fogadnám, hogy valamit – az eddigieknél bölcsebbet – tegyek például a világ magyarságáért, ahelyett hogy tíz-húsz éven belül a legcsekélyebb mértékben is jelentős változást reméljek a határokon is átnyúló régióktól.

Sok-sok baj zajlik le az időben eladdig, míg valódi integrációt produkáló, határokon átnyúló régiók lesznek országaink között. Aki erre a változásra építené Magyarország ez irányú politikáját, az hasonlatos ahhoz, aki valamikor „ad calendas grecas”*-ra halasztotta ígéretei teljesítését.

ad Calendas Graecas (latin = “a görög kalendák napján”) Sohanapján (mert a görög naptárban nincsenek kalendák) Forrás: Augustus császár mondása volt hanyag fizetőkre, akik sohanapjára halogatják az adófizetést. Vö: majd május 40-én.

S aki úgy gondolja, hogy a határokon átnyúló régióktól azért nem várok jótékony változást e kérdésben, mert pesszimista vagyok, az higgye el nekem, hogy persze, örülnék, ha a világon minden rám cáfolna. Ha kiderülne, hogy néhány év alatt a Kárpát-medence magyarsága sorsában jelentős javulás következne be – nem kivételes javulás, csak olyan feltételek, amelyek együtt járnak a határok nem hasogatta nemzetek életével, s azokéval, amelyek nem szorulnak kisebbségbe valamely többségi gyűlölettel szemben.

No persze magam is tudom, szó sincs arról, hogy minden többségi gyűlölné a kisebbségi magyart, de arról sincs szó, hogy a magyar kisebbség részesülne mindama előnyből, amely már numerikus állapotából is következik annyi helyen. Anyaországi támogatásukon pedig csak akkor spórolhatunk, ha nemzetiségként és kisebbségként elszenvedett hátrányaik zöme oly mértékben eltűnik, hogy traumatikus lélektani nyomai, pánik-hatásai sem maradnak meg.

A traumáktól és pánikhelyzetektől mentes Európa az én újévi kívánságom.

Ayurvédikus gyógynövények otthonunkban

gyógynövénykert ayurvédikus

Ayurvédikus gyógynövények a télikertben. Egészséges eletmód és táplálkozás, bio termékek

Gyógynövények nevelése házilag

Neveljünk a gyógynövénykertben ayurvédikus táplálkozásra fűszernövényeket.

Növénytermesztés a télikertben, beépített teraszon

Fűszer gyógynövény télikert

Fűszerek termesztése házilag a télikertben.

Nem véletlenül dönt úgy az ember, hogy télikertet épít vagy beépíti a nyitott teraszt. Az így létrejött plusz helyiséget sokféle módon felhasználhatjuk, kihasználhatjuk. Az egyik ilyen hasznosítási funkció a növénykertként történő berendezés. Több olyan fűszer- és gyógynövény van, mely egész évben hasznos lehet konyhánkban, különösen akkor, ha friss. Nézzünk néhány növényt, mely jól jön, ha frissen megtalálható a beüvegezett konyhakertben.

Aloé

Afrikában és Nyugat-indiában honos, a szárazságtűréshez alkalmazkodott növénynemzetség. Egyik gyakori faja az A. capensis, ezt a télikertben is nevelhetjük. A hatóanyagot a levelek megsértésével nyerik, a levelekből csepegő nedvet fogják fel. Napon szárítva vagy szabadon rakott tűz fölött besűrítik, és így egy májbarna színű, gyantaszerű anyagot kapnak. A drog aloint, valódi gyantát, illóolajat és antrakinon-származékot tartalmaz. Erősen hashajtó hatású, mégis néhány likőr különleges hatóanyaga.

Gyógyhatású növények a télikertben

Aloé az üvegházban. Gyógynövények nevelése

Babér

Kisázsiából származó, a Földközi-tenger egész partvidékén elterjedt örökzöld fa vagy cserje, levelét hasznosítják. Termését Magyarországon nem hasznosítják. Üvegházakban, télikertben egész évben jól érzi magát. A levelek bőrneműek, szőrtelenek, törékenyek. Hosszúkás-hegyesek, ép vállúak, és ép szélűek, kissé hullámosak, színük olajzöld, felső felük sötét, fényes, barnás, alsó felük világosabb. A levelek szaga jellemző, fűszeres, ízük is hasonló. 1-3% illóolajat, valamint keserűanyagot tartalmaznak. Az illóolaj világossárga, kellemes illatú folyadék, amely később kissé édeskés szagú lesz. Vízgőzdesztillációval nyerik a levelekből. Sűrűsége 0,915-0,935, 1-3 térfogatrész 80%-os alkoholban oldható. A babérlevelet nálunk csak konyhafűszernek használják, illóolaja a fűszeriparban mártások ízanyaga. A babérfa gyümölcsét fűszerként és keserűanyagként is hasznosítják, de zsíros olaját is kitermelik.

Cayeni bors

A Cayeni borsot amerikai paprika, angol paprika, magyar bors néven is ismerhetjük. Manapság divatos fűszernövény, mely a télikertben termesztve ízesítők és fűszerkeverékek alkotórésze lehet. A törpe paprikához hasonló, téglavörös színű, kb. 3 cm hosszú, sárgarépa alakú gyümölcs. A héja vékony. Egyes országokban paprika helyett használják. A magyar paprikánál erősebb, maróbb ízű fűszer. Általában finom por alakjában kerül forgalomba. Nagy kapsacin tartalma miatt jól elzárva, fénymentes helyen kell tartani. Erős, csípős ízű mártásokhoz, sült húsok, halételek, rizskörítések, sajtos és tojásos ételek ízesítésére, savanyúságok berakására használják.

Kapor

Közismert konyhakerti fűszernövény, mely egész évben megél az ablakpárkányon, üvegházban, télikertben vagy a beépített teraszon. Európába a rómaiak idejében került, és a középkor óta általánosan termesztett. Vadon nem fordul elő. Egyéves, jellegzetes illatú, lágy szárú növény. Gyökere orsószerű, vékony, alig elágazó, 10-20 cm hosszú. Szára hengeres, felálló, magassága 50-150 cm között változik, végig leveles. Lomblevele háromszorosan szárnyalt, összetett, levélkéi véknyak. Virágzata összetett ernyő, 15-20 cm átmérőjű. Virágai aprók, élénksárgák, hímnősek. Termése ikerkaszat, amely két részre hasad. Hatóanyaga illóolaj, amelytől jellegzetes, általánosan ismert, össze nem téveszthető, átható, nehéz aromáját nyeri. Az illóolaj színtelen, lassan megsárguló, szaga köményre emlékeztető, íze először enyhe, majd égetően csípős. Kellemes íze, étvágyjavító hatása és sokoldalú felhasználhatósága miatt az egész világon kedvelt. Legfőképpen az élelmiszeripar használja zöld részeit frissen és szárítva, érett termését egészében és őrölve ízesítőként. De mind többet igényelnek a belőle előállított illóolajból is, amelyet főként a likőrgyártásban használnak. A világ kaporolaj termelése évente 40-50 tonnára tehető.

Fűszerek termesztése, gyógynövények nevelése házilag, otthon

Fűszerek és egészséget optimalizáló ayurvédikus gyógynövények termesztése és gondozása otthoni télikertünkben. Hasznos és egészséges fűszereket vagy gyógynövényeket is termeszthetünk a beépített teraszon vagy a télikertben, melyek egész évben frissen állnak a rendelkezésünkre. A gondoskodásnak köszönhetően mindig lesz a konyhában kapor, cayeni bors, babér és egészségünk megőrzésében segíthet a gyógyhatású Aloé is. Néhány olyan téma, melyet érdemes lehet jobban megismerni: növénytermesztés saját kezűleg, télikertek gyártása, európa növénykertjei, növények a balkonon, teraszbeépítés ára, télikert funkcióinak tervezése, fűszerek termesztése, kapor recept, aloe elkészítése, cayeni bors ára.

Kakaó termesztés. Kakaóbab házilag

Kakaófa nevelése fűtött kültéri teraszon

A kakaófa igényli a meleget. Ha nyitott teraszon neveled, infrasugárzós fűtéssel biztosíthatod a kellő hőmérsékletet. Napelemes megoldással gazdaságos a teraszfűtés.

Kakaófa nevelése

Csokoládé készítéséhez kakaóbabot termeszthetsz teraszodon kültéri infrapanel fűtéssel

Csokoládé teremhet a fűtött teraszodon

Kakaó fa terasz

A fűtött teraszon nevelt kakaófa télen is terem

A kakaó őshazájának az Amazonas és Orinoco ártereinek forró őserdeit tekintik a kutatók, ahol a magasabb fák árnyékában, nagy leveleinek köszönhetően szaporodhat a kakaófa. Az isten fájának nevezett növény az első pillanatban nem sok jóval kecsegteti felfedezőjét, de a pörkölt, hámozott és őrölt magokból ellenállhatatlan ital készülhet. Hazájában a kakaóitalt paprikával, mézzel, vaníliával vagy illatos virágokkal ízesítik. A kakaóbab otthoni termesztése nemcsak a konyhában készülő édességeket teheti különlegessé, orvosságként, természetes fájdalomcsillapítóként is használható. Európa télikertjeibe a spanyol hódítók jóvoltából kerülhetett a növény. Az első európai fogyasztók Cortez katonái voltak, akik egy-egy csésze kakaóból készül ital elfogyasztása után egész nap képesek voltak megállás nélkül menetelni, legalábbis a fennmaradt források szerint.

Mexikóban a kakaóbab olyan értékes volt, mint hajdanán a bors Európában. Az utolsó nagy indián uralkodó, Montezuma udvarában fizetőeszközként is használták, az alattvalók az adót fizethették kakaóban. Európában spanyol közvetítéssel érkezett a kakaóbab és gyorsan eljutott Bécsbe és Franciaországba is. A kávéhoz hasonlóan nem ért el osztatlan siker. A növény egyik legnagyobb rajongója Linné volt, aki 1769-ben Theobromának nevezte el, vagyis Istenételnek. Európa legtöbb üvegházában találunk kakaófát, a télen infralámpákkal fűtött budapesti pálmaházban és botanikus kertben is van szépen termő példánya. A modern szerkezetű teraszbeépítések és télikertek megjelenése kedvezett a növény otthoni termesztésének is.

A kakaó házi szaporítása és nevelése

Kakaó csemete

Magról szaporított növény infralámpa alatt

A kakaó őshazájában, Dél-Amerikában a magasabb fák árnyékában érzi jól magát. Trópusi hőmérsékletet igényelA növény tudományos neve Theobroma cacao, Brazília trópusi ültetvényein termesztik ipari mennyiségben. A növény egyik legismertebb rokona a kóladió, a Coca-cola alapanyaga. Európai éghajlati körülmények között a kakaó csak üvegházban, télikertben marad meg. A kifejlett kakaófa elérheti az 5-10 méteres magasságot, koronája pedig a 7-9 méteres szélességet. Megjelenésére jellemző a fahéjbarna szín, sötétzöld és rövid nyelű levél, virágai a törzsön nyílnak. A kakaóbab kezdetben zöld, majd sárgás, végül pirosas vagy barnás színű lesz. A vastag termésfal belsejében 5-ször 10-12 mag található, általában 15-20 centiméter hosszú, de előfordulnak 30 cm-es példányok is.

A saját kezű szaporítás történhet dugványozással, magvetéssel, szemzéssel és az idősebb részek gyökereztetésével is. Az üvegezett, lehetőleg infrasugárzók melegével fűtött teraszon az érett hajtások csúcsi részét dugványozhatjuk. Az öt-hat levélkéből csak a felső hármat hagyjuk meg, amelyeket féllemezre vágunk vissza. A növénykét süllyesszük homokba és a cserepet papírlappal vagy üveglappal fedjük le, erre azért van szükség, hogy elegendő legyen a páratartalom a növény számára. Fontos a megfelelő hőmérséklet, páratartalom és az árnyékolás biztosítása. A magvetéses szaporítással is jó eredményeket érhetünk el, ha a télikertben állandó 25 C fokos hőmérsékletet tudunk biztosítani és a homokot folyamatosan nedvesen tartjuk. A magról fejlődő csemeték gyökerei rendkívül sérülékenyek, ezért a továbbültetéskor óvatosnak kell lenni.  

Kakaóbab

A kakaófa termése fűtött teraszról

A kakaó ápolása, gondozása

A fiatal növényekké cseperedett csemetéket fokozatosan szoktassuk az erős fényhez. A bő termés érdekében szükség van a megfelelő árnyékolás és nedvesség biztosítására az üvegházban, ezért a beépített terasz kevésbé alkalmas a tökéletes körülmények megteremtéséhez. Ha sikerül biztosítani egész évben az ideális körülményeket, a növények többször is virágozhatnak. A kakaófa első termései 4 éves korában jelennek meg fűtött télikerti körülmények között.

Kapcsolódó pr-cikk linképítéshez infra teraszfűtés témában:

Kakaóbab előállítása. Kakaó termesztés otthon, házilag kialakított körülmények között – teraszfűtés mellett a kakaófa télen is terem! Otthonunk dísze és a konyha csemegéje lehet a saját kezűleg nevelt, szaporított és termesztett kakaó, mely az üvegházban, megfelelő árnyékolás és infrapaneles fűtés mellett jól viseli a telet és bőségesen terem olyan gyümölcsöt, melyből a megfelelő módszerekkel csokoládét is készíthetünk. Szinte biztos, hogy mindenki számára érdekes és hasznos olvasmány lehet az itt ajánlott néhány téma: infra fűtés a kültéri teraszon,  télikertek gyártása, honlap szolgáltatás, növények termesztése, télikert építése.

Ananász nevelése a télikertben

ananásztermesztés otthon

Az ananásztermesztés otthoni körülmények között is lehetséges télikertben

Ananász termesztése házilag

Különleges gyümölcsök otthonod kertjében

Beépített terasz növény.

Növényeink a beépített teraszon is jól érzik magukat.

Az ananász az egyik legkedveltebb trópusi gyümölcs, melyet gyakran használunk főfogások elkészítéséhez is. Ananászt használhatunk saláta elkészítéséhez, csirkés ételekben és természetesen sokan szeretik a Hawaii pizzát, mely feltétjén ananászt is találunk. Elképesztő és hihetetlen, de otthonodban is nevelheted, termesztheted ezt a gyümölcsöt, csak egy télikertre, vagy egy jól elkészített, beépített teraszra van szükség.

Az ananász származása

A Dél-Amerikában honos növényre Kolumbusz figyelt fel második útján, a furcsa tobozszerű gyümölcsre, melyet fenyőtoboznak neveztek el. Az ananász név a tupisz indiánoktól származik.

Európa télikertjeibe az 1500-as években jutott el az ananász, először Katolikus Ferdinánd udvarában jelent meg. Elterjedésének egyik oka, hogy a terméseken lévő hajtáscsúcs és a növény sarjai a hosszú szállítás után is képesek meggyökeresedni.

A XVIII. századtól kapott lendületet az európai „ananász ipar”, ekkor sorra épültek az ananászházak, melyek télikert konstrukciójú épületek. Magyarországon először az Esterházyak üvegházában termett ananász, évente mintegy 400 darab. Egyre népszerűbb gyümölcs lett, bár ára miatt csak kevesen engedhették meg maguknak. Az üvegházban termett példányok ízben nem vették fel a versenyt külföldi társaikkal, de a termés szépsége ugyanolyan volt.

Ananász szaporítása és nevelése a télikertben

Az ananász a Bromeliaceae család tagja, Ananas comosus. Az ananász talajlakó, de sok fánlakó tulajdonság figyelhető meg rajta. Az ananász trópusi rokonságába több mint 850 faj sorolható, ezek Európában csak télikertekben, üvegházakban tenyésznek.

Az ananászt három típusba sorolhatjuk: Spanyol (fehér húsú), Királynő (fehér húsú) és sárga húsú típusokra.

Erős, rövid szárú növény, magassága 60-90 cm. A levelek széle szúrós, tüskésen fogazott, hosszuk 60-120 centiméter. A fejlett növény levelei levélrózsát képeznek, tölcsérszerű üregükben az esőt és a harmatot összegyűjtik.

Gyökerei rövidek, vastagok. A levelekből álló rozetta közepéből tör elő a vastag, hengeres alakú virágzat. A virágzat szára rövid, 30 cm körüli. A virágzatot 100-náltöbb fehér vagy világos ibolyaszínű virág alkotja. Az ananász virágjai tömött, tojásdad alakú füzérvirágzat.

Összetett termése piros, sárga, narancs vagy zöldes színű. Minden virágból egy bogyótermés fejlődik ki. Nagy pikkelyes áltermése fölött levélrozetta található. A termések általában mag nélküliek.

Anannász gyökér.

Ananász gyökereztetése.

Az ananász a télikertben is a vegetatív részeinek és csúcsi rozettájának gyökereztetésével szaporítható. Az idősebb, termő korban levő növények nagyszámú tősarjat fejlesztenek. Ezek a részek a legjobb szaporítóanyagok. Jól gyökeresedik a termések csúcsi részén levő rozetta és az ennek tövéből eredő kis sarjcsoport. Ha termésében esetleg magot találunk, magvetéssel is nevelhetünk növényeket.

Budapesten a télikertben legegyszerűbben a gyümölccsel érkező rozetta sarjasztásával termeszthetünk ananászt. A beépített teraszon cserépben könnyen és gyorsan gyökerezik, mérsékelt öntözés szükséges. A cserépben nevelt példányokat később nagyobb ládákba vagy üvegházak esetén a talajba ültetve neveljük tovább. Az ananász tápanyagigényes növény, ezért folyamatos trágyázást igényel.

Szárazságtűrő növény, azonban célszerű a vegetációs időben gyakran öntözni, a levélrozettát permetezni. A téli időszakban a télikert melege jó hatással van a növényre, nyáron azonban árnyékolni kell az üvegfelületeket. A fűtettlen télikertek esetében a növény nagyjából 15 fokon kell teleltetni.

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!